По отношение на протеиновите култури, намаляването на засетите през 2018 г. площи с общо около 5% (приблизително 1 000 000 декара) в сравнение с 2017 г. се дължи на забраната за употребата на продукти за растителна защита (PPPs) в Екологичните фокусни зони (EFAs), което е своеобразен спад в производството, подпомагащ поддържането на по-стабилни цени и най-вече положителен знак за подкрепата за запазването на екологията.
Пазарът на пшеницата от реколта 2018 се движи в момента на нива 290-300 лв./тон без ДДС от място, сочат актуални данни на Центъра за аграрно развитие от първата седмица на Юли.
Какви ще са директните плащания в земеделието в Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2020-2025? Ше се намали ли дисбалансът между отделните страни членки на ЕС в разпределението на европейските субсидии за земеделие? Настоящият проект за субсидиране на фермерите включва следното разпределение:
В момента на пристанище Варна се товари пореден зърнен износ за Египет на кораба Ismena. Корабът се пълни с царевица, а износител е Луи Драйфус Къмпани България. Капацитетът на кораба е 25 500 тона.
Прогнозите за по-високи добиви са главно за Русия, Украйна и САЩ, докато в държавите от Западна Европа се очаква намаление на зърнената продукция, заради преждевременните и повече като количество дъждове тази година. На фона на общия зърнен пазар, с по-добра перспектива за количества е реколтата от царевица в САЩ.
Силните резултати в производството и търговията със зърно в Русия през този сезон се дължат на оптималните атмосферни условия, ефективния мениджмънт на движението на зърното на пристанищата и стабилни доставки през годината.
Поради очакваните по-ниски количества обаче, зърнопроизводителите от Пловдивско, Хасковско и Бургаско залагат на минимални продажни цени от 700-720 лв./тон. без ДДС, особено за продукцията с ниво на масленност над 44%.